czwartek, 27 lipca 2017

Okrągła torebka na szydełku + wzór

Cześć!

   Dziś będzie coś nowego. Od jakiegoś czasu (zapewne w związku z moją rosnącą fascynacją Turcją) chodziła mi po głowie torebka z motywem Nazar (oko proroka). Jeśli będziecie kiedykolwiek w Turcji zostaniecie dosłownie zasypani pamiątkami z tym motywem. Dla Turków jest to ważny amulet, mający chronić przez złym spojrzeniem. Ja będąc w tym pięknym kraju, szklany amulet oprawiony srebrem dostałam w prezencie od sympatycznego tubylca.
Dla niewtajemniczonych oko proroka wygląda tak:

źródło foto
źródło foto
źródło foto
Ponieważ jestem leniwa, zaczęłam szukać w internecie gotowego przepisu na taką torebkę na szydełku (kiedyś gdzieś taka mi wyskoczyła przypadkiem). Znalazłam całkiem fajną, ale pattern nie był darmowy. Poza tym torebka wydawała mi się za duża (lubię naprawdę małe torebki) i do tego nie bardzo podobał mi się ścieg jakiego tu użyto.

źródło foto
Pomyślałam sobie - ok, przecież rozłożenie tego w głowie na płaskie elementy nie jest jakimś super wyczynem? No i rozłożyłam, trochę zmodyfikowałam to co mi nie podchodziło (np. te kocie uszy) a teraz się nim z Wami podzielę, bo dlaczego nie :-)
To naprawdę nie jest trudne, a w internecie znajdziecie całe mnóstwo tutoriali i nawet początkujący da sobie radę z tymi ściegami. Dla ułatwienia podlinkuję Wam poszczególne.
Zapewniam, że torebka jest okrągła, ale ponieważ wcisnęłam do niej dość spory portfel i telefon troszeczkę się zniekształciła ;-)


Potrzebujecie 4 kolory włóczki. Ja kupiłam zwykłego akrylowego kotka (2 odcienie niebieskiego, biały i czarny). Używałam szydełka nr 5.
Zaczynamy kolorem czarnym, robiąc magiczne kółko na 6 oczek. Następnie każde z nich przerabiamy półsłupkiem po 2x. W rezultacie otrzymujemy 12 oczek. Każdy następny rząd powinien mieć zwiększoną liczbę oczek dokładnie o 6 (rząd 1-6 oczek, rząd 2-12 oczek, rząd 3-18 oczek, rząd 4- 24 oczka itd.). Każdy rząd zamykamy oczkiem ścisłym. Ważne jest, aby podczas robótki wszystko dokładnie liczyć, bo można się łatwo zgubić.

rząd 3: 2 półsłupki w jedno oczko, półsłupek w następne itd.
rząd 4: 2 oczka półsłupki, 3 oczko 2 półsłupki itd.
rząd 5: 2 półsłupki w jedno oczko, 3 kolejne oczka półsłupki itd.
rząd 6: 4 oczka półsłupki, 2 półsłupki w jedno oczko itd.

Zasada jest taka - przy kolejnym rzędzie liczba oczek przerabianych pojedynczo zwiększa się o 1, a rzędy zaczynamy na przemian (jeśli ostatni zaczynał się od podwójnego, niech następny zaczyna się od pojedynczych). Żeby osiągnąć taki rozmiar torebki jak mój, trzeba dojść do 20 półsłupków między podwójnie przerabianym oczkiem. Kolory zmieniamy według uznania - jeśli chcemy mniej czarnego - przerabiamy mniej okrążeń czarnym. Ale trzeba pamiętać, że kolor zmieniamy zawsze rozpoczynając nowy rząd, nigdy gdzieś w środku.


Musicie zrobić 2 koła o takiej samej długości, ale niekoniecznie oba kolorowe. Ponieważ to drugie jest plecami torebki, ja zrobiłam je w kolorze brzegów i paska.
Pasek zrobiłam też zwykłym półsłupkiem, ale już nie w okręgu. Zaczynamy od łańcuszka na 6 oczek, następnie odwracamy robótkę i każde oczko przerabiamy półsłupkiem. Pamiętajcie, że każdy rząd musimy kończyć oczkiem łańcuszka, dopiero potem odwracamy robótkę. Oczko łańcuszka staje się wtedy naszym pierwszym oczkiem kolejnego rzędu.
Pasek nie będzie regulowany, więc zróbcie dokładnie takiej długości, jaka będzie Wam odpowiadała, biorąc poprawkę na to, że będzie dość rozciągliwy, a torebki pustej raczej nosić nie będziecie. Kiedy już będzie wystarczająco długi, połóżcie go na płasko pod kołem, ustawionym prawą stroną do góry (zewnętrzna krawędź paska przy krawędzi koła). Zaznaczcie na kole jak duży chcecie mieć otwór w torebce, następnie od zaznaczenia po prawej stronie koła przerabiajcie razem 1 oczko krawędzi koła z 1 oczkiem krawędzi paska zwykłym półsłupkiem. Ten ścieg nada torebce kształt, będzie tworzył wystającą krawędź i będzie to prawa strona robótki. Dla ułatwienia rysunek:

Pasek leży pod spodem, wraz z krawędzią koła przerabiamy jego zewnętrzną krawędź.
Kiedy dojdziecie do drugiego punktu zaznaczenia, zacznijcie przerabiać półsłupkami samą krawędź paska (będzie to w miarę estetyczne wykończenie). Teraz zaczniecie żałować, że zrobiliście tak długi pasek :-P
Kiedy przerobicie już cały, czeka Was dokładnie to samo z plecami torebki - prawą stroną do nas, od prawej strony łączymy z paskiem, potem przerabiamy sam pasek. Kiedy skończycie, torebka będzie już gotowa :-)


Opcjonalnie można pomyśleć nad jakimś zamknięciem - wszyć zamek, guzik czy tasiemkę. Ja odpuściłam sobie ten krok :-)


No i voilà, dziergana turecka torebka gotowa! :-) Oczywiście można zrobić taką torebkę w innych kolorach, nadając jej zupełnie inny charakter. Pogoda i tak nie dopisuje, może więc zrobię jeszcze jedną? Niech ktoś zabierze mi to szydełko :-D 

   Piosenka na dziś: Chris Rea - "Looking For The Summer"


   Na dziś to wszystko, do zobaczenia :-)
croak :-*

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz