poniedziałek, 12 czerwca 2017

Życie wokół stawu

Cześć!

   Dziś będzie trochę zdjęć z okolicy oczka wodnego :-)Już chyba regularnie co roku będą się pojawiać u nas żaby. W tej chwili na terenie ogrodów słychać donośny rechot przez cały dzień :-)

W wodzie gęsto. W bardzo słoneczne dni ryby spędzają czas w głębszych rejonach stawu, z wyjątkiem pory karmienia. Po powierzchni pływają liczne ślimaki.


I krokodyle ;-) Mama, podobnie jak ja jest fanką wszelakich figurek. Ta przyznaję prezentuje się świetnie.


Poniżej bzyg, pojawiający się jak zaobserwowałam tylko przy wodzie.No ale co można przy stawie spotkać najczęściej? Tzn. normalnie można, bo ja zawsze mam pod górę i jak chcę coś poobserwować, okazuje się że pojawia się niezwykle rzadko ;-) Ważki oczywiście :-)
Zawsze mam problem z odróżnieniem pióronoga zwykłego (Platycnemis Pennipes) od łątki dzieweczki (Coenagrion Puella). Będę się jednak skłaniać ku łątce, która jest u nas pospolitą ważką z rodziny łątkowatych (Coenagrionidae).

Ważki wydają się być takie delikatne, magiczne, spokojne. W rzeczywistości, nie wiem czy zdajecie sobie z tego sprawę, są to terytorialne drapieżniki. Żywią się innymi owadami i pajęczakami.

Oglądałam kiedyś ciekawy program o ważkach, pokazujące jednego osobnika, który przez jakiś czas panował na danym terenie. Po niedługim czasie na jego terytorium zjawił się inny, młodszy samiec, który za wszelką cenę starał się wypędzić króla z jego królestwa, będąc przy tym bardzo brutalnym. Po przegranej walce, strącony z tronu ciężko poobijany król usiadł na liściu poza granicami terenu jakim do niedawna rządził i spokojnie czekał na śmierć. Takie walki ważek są naprawdę widowiskowe o ile ma się odpowiedni sprzęt do obserwacji.
Wspomniałam o sprzęcie, bo tego dnia kiedy robiłam powyższe zdjęcia ja też byłam świadkiem brutalnych przepychanek nad stawem, a uchwycenie szybko poruszających się owadów jest raczej niemożliwe... Na dowód tego - zdjęcie stawu, nad którym rozgrywał się pojedynek (ten mały niebieski patyczek mniej więcej na środku to jeden z zawodników, drugi już poza kadrem).


   Piosenka na dziś: Mecano - "Hijo De La Luna"


   Życzę spokojnej nocy i do zobaczenia :-)
croak :-*

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza