wtorek, 26 kwietnia 2016

Nowe Zoo part2 - słoniarnia

Cześć!

   Dziś zabiorę Was do słoniarni :-)


W poznańskim Nowym Zoo mieszka obecnie kilka słoni, które stworzyły stado i ustaliły sobie już hierarchię. Zdziwicie się podobnie jak ja, ale przywódczynią tego stada została najmniejsza samica - Kinga, dodatkowo jako jedyna nie ma ona ciosów. Charakterek za to jak najbardziej :-)

Ciężko mi wyobrazić sobie inny gatunek, będący jednocześnie tak potężny i niezwykle subtelny. Słonie to zwierzęta o wysokiej inteligencji i niezwykłej wrażliwości. Ich mózg waży czterokrotnie więcej niż mózg dorosłego człowieka.

Nie wiem, czy o tym słyszeliście, ale słonie rozpaczają po śmierci bliskiego osobnika (istnieją tzw. cmentarzyska słoni). Z drugiej strony potrafią one być bardzo okrutne. Jak u wielu gatunków, prokreacja zajmuje tak wysokie miejsce na szczeblu potrzeb, że samiec gotów jest zrobić wszystko, aby tylko zdobyć samicę. Nawet jeśli miałby zabić młode, którym aktualnie się ona opiekuje...

Poznańskie słonie mają do dyspozycji zamknięte pomieszczenie (tzw, słoniarnię), osobne kojce i dość spory wybieg, który aktualnie jest rozbudowywany.


Ze względu na prowadzone prace na wybiegu, podczas mojej wizyty w ogrodzie słonie znajdowały się cały czas w zamkniętej słoniarni. Trzeba pamiętać, że są to zwierzęta dość niebezpieczne. Widzieliście kiedyś wkurzonego słonia?

W tej chwili największy osobnik w tym stadzie waży chyba 4,5 tony i wciąż rośnie.
   Piosenka na dziś: genialny duet - Kasia Nosowska i Renata Przemyk - "Kochana"


   Życzę Wam pogodnego wtorku :-)
croak :-*

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza