wtorek, 12 kwietnia 2016

Park Wilsona

Cześć!

   Dziś chciałam Wam pokazać jeden z najpiękniejszych parków ever! Oto przed Wami Park Wilsona :-)


Na zdjęciu widzicie jedną z 6 bram prowadzących do środka. Park zajmuje powierzchnię 6,6 ha i składa się z dwóch części - południowej i północnej.
Najbardziej okazała 3-przęsłowa brama prowadzi do części południowej.Już na samym początku widzimy popiersie prezydenta USA, Thomasa Woodrow Wilsona, wyrzeźbione przez Zofię Trzcińską - Kamińską.Ta część parku utrzymana jest w stylu angielskim, naśladującym dziką naturę. Znajdziemy tu sztuczne wzniesienia i stawy, zamieszkałe przez liczne kaczki i gołębie.Muszę przyznać, że ptactwo jest tu wyjątkowo odważne. Niemal zagrodziło mi drogę :-)

Rozkoszowałam się tym przemiłym towarzystwem do chwili, kiedy jakiś wystrzał (nie wiem z czego) wystraszył ptaki i uciekły one na wzniesienie.

Chciałam tu zostać jak najdłużej, jednak chęć wejścia do Palmiarni (która mieści się w części północnej) była silniejsza. Dodatkowo pogoda była niefajna, było dość chłodno i mgliście, zaczynał kropić deszcz. Zrobiłam więc jeszcze tylko kilka zdjęć.
Dotarłam do sceny, na której odbył się pierwszy publiczny koncert muzyczny w Poznaniu po II wojnie światowej.


A nieopodal sceny fontanna z 1928 roku.


Północna część parku znacznie różni się od południowej. Utrzymana jest w stylu francuskim, z geometrycznym układem ścieżek. W oddali widać już Palmiarnię.Stoi tu pomnik przedstawiający uwolnienie Andromedy przez Perseusza, przeniesiony tu z placu Cyryla Ratajskiego po zakończeniu II wojny światowej.Północną część parku upodobały sobie inne gatunki ptaków, między innymi kos.I muszę przyznać, że miejsce to jest wybitnie przyjazne ptakom. Wszędzie ich pełno, widać czują się tu bezpiecznie.

   Park ten wpisany jest do rejestru zabytków i do 1925 roku funkcjonował jako Ogród Botaniczny. Znajdują się tu 2 pomniki przyrody: platan o obwodzie pnia 410 cm i wierzba o obwodzie 430 cm.
Park jest całkowicie ogrodzony i dodatkowo zamykany na noc.
Koniecznie musicie odwiedzić to miejsce podczas pobytu w Poznaniu. No i przecież to właśnie tu mieści się przepiękna Palmiarnia, którą pokazywałam Wam w kilku ostatnich postach :-)

   Piosenka na dziś: Nie wiem czy już była, ale nawet jeśli, to i tak będzie dziś Daft Punk - "Loose yourself to dance" :-)


   Życzę Wam miłego wtorku i do zobaczenia jutro :-)
croak :-*

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz