czwartek, 21 kwietnia 2016

Wieża Quistorpa

Cześć!

   Dziś zobaczycie zdjęcia wieży Quistorpa, a w zasadzie tego, co z niej zostało.


Położona nie tak głęboko w lesie, w zasadzie kilka minut spacerem od ulicy. Prowadzi do niej dość stroma ścieżka. Kiedy już ją pokonamy, naszym oczom ukazuje się to:

Wszędzie wokół widzimy porozrzucane szczątki budowli. Niegdyś wysoka wieża widokowa, dziś tylko jej podstawa, wpisana jest w rejestr zabytków jako ruina trwała.


Na dole mieściła się kawiarenka, która dzięki otwartym arkadom była dostępna z każdej strony. Patrząc na to teraz, aż trudno sobie wyobrazić, że wieża ta była wysoka na 45 metrów (później po dobudowaniu masztu nawet na 52 metry) i składała się z 9 kondygnacji!!!!


Oczywiście jest jeszcze możliwość wspiąć się na górę :-)

Wyższa kondygnacja zbudowana jest już z innego materiału. Na dole były to ciosy kamieni, tu mamy czerwoną cegłę.


Te (obecnie) szczątkowe schody prowadziły prawdopodobnie do następnych kondygnacji.Z góry wypatrzyłam również szczątkowy posąg.


Okoliczności zburzenia Wieży Quistorpa nie są jasne. Mówi się, że została ona uszkodzona podczas bombardowania, albo celowo wysadzona przez Niemców w 1945 roku, gdyż była łatwym punktem odniesienia dla radzieckiej artylerii.

Ech, przyjemnie było znów się tu wybrać :-) W czasach szkolnych przychodziłam tu dość często, wróciły wspomnienia beztroskich lat :-)

   Piosenka na dziś: Tatu - "Nas ne dogonyat"


   Życzę Wam miłego czwartku i do zobaczenia jutro :-)
croak :-*

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz