wtorek, 14 marca 2017

Dolna Odra

Cześć!

   Dziś będzie o mojej wielkiej słabości, o której być może jeszcze nie wiecie.


Już jakieś 15 lat temu, może trochę więcej, zaczęłam z zapałem fotografować miejsca, w których znajdują się słupy wysokiego napięcia. Ponieważ było to dawno temu i korzystałam wówczas z aparatu analogowego, w domu mam całe mnóstwo papierowych zdjęć takich słupów. I jak w pierwszej chwili może się to wydawać śmieszne, tak ilość zdjęć jaka wyskakuje nam po wyszukaniu hasła "słupy wysokiego napięcia" w grafice Google mówi sama za siebie - nie jestem osamotniona.

Nie wiem skąd taka fascynacja akurat tymi obiektami, ale dzięki temu każdy przejazd przez Nowe Czarnowo kończy się na postoju i podziwianiu. Tu bowiem mieści się Dolna Odra - elektrownia będąca podstawowym źródłem energii elektrycznej w województwie zachodniopomorskim, oraz zasilania w ciepło miasta Gryfino.

Elektrownia ta powstała w latach 70-tych. W latach 90-tych zrealizowano tu kompleksowy program modernizacji podstawowych urządzeń elektrycznych.
Jest to elektrownia cieplna, kondensacyjna, opalana węglem kamiennym i wchodzi ona w skład grupy kapitałowej PGE. Jest też głównym ogniwem Zespołu Elektrowni Dolna Odra.


Dawno temu, przy okazji pisania o Krzywym Lesie koło Gryfina (klik) wspomniałam już o tej elektrowni i obiecałam kiedyś poświęcić jej całego posta. Wtedy zobaczyliście jedynie 2 zdjęcia od drugiej strony.


Dziś mam dla Was trochę zbliżeń :-)


Oraz to, co robi największe wrażenie, ale najlepiej przyjechać tu i zobaczyć ten widok na własne oczy - elektrownia po zachodzie słońca :-)


   Piosenka na dziś: Bob Sinclar - "World Hold On"


   Życzę spokojnej nocy i do zobaczenia :-)
croak :-*

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz