piątek, 3 marca 2017

W co gram #79 - ABZU

Cześć!

   Dziś coś dla miłośników podwodnych krajobrazów - ABZU.

źródło foto
Akcja ABZU osadzona jest w głębinach oceanu. Wcielamy się w tajemniczego nurka, który częściowo prowadzony przez żarłacza białego eksploruje podwodny świat. Gra jest pierwszym dziełem studia Giant Squid, ale jakże udanym i dopracowanym w najmniejszych szczegółach.

źródło foto
źródło foto
Pierwsze chaptery to typowa eksploracja kolorowych głębin. Później dowiadujemy się o istnieniu czworościanów, które dosłownie wysysają życiową energię z oceanu.
Całą historię poznajemy stopniowo podczas eksploracji. Nie ma tu narracji, czy dialogów. Jedynie murale na ścianach w niektórych lokacjach, mówiące o starożytnej cywilizacji, która wykorzystywała niebieską energię czerpaną z oceanu do własnych celów, jednak nie naruszając porządku w ekosystemie. Tajemniczą życiodajną energię przechowywano w dzbanach.

źródło foto
źródło foto
Z tych samych murali możemy dowiedzieć się, że nasz protagonista jest w jakiś sposób powiązany z maszynami, wielkimi piramidami i czworościanami siejącymi spustoszenie. Nasz nurek jest w stanie kontrolować i przechowywać życiodajną niebieską energię wewnątrz swojego ciała. Jego wieloletnia nieobecność, kiedy był on nieprzytomny sprawiła, że niekontrolowane maszyny pożarły zbyt wielką ilość energii i doprowadziły do zaburzeń ekosystemu. Staje się jasne, że nasz bohater stara się naprawić szkody i przywrócić porządek w oceanie, oddać niebieską energię i zniszczyć resztki technologii, która pustoszy podwodny świat.

źródło foto
źródło foto
Drugim, ważnym bohaterem tej przygody jest rekin - żarłacz biały, którego śladami podążamy. Poznajemy go już na początku rozgrywki i wtedy może się wydawać, że jest on antagonistą w tej historii (chociażby dlatego, że niszczy on jednego z pomocnych nam dronów). Później jednak odkrywamy, że zwierzę stara się nam pomóc i ma ten sam cel co my - przywrócić porządek w oceanie.

źródło foto
źródło foto
Ale dosyć już o fabule, przejdźmy do opisu technicznego. ABZU to gra z niezwykle przyjemną, specyficzną oprawą graficzną i muzyką godną największych dzieł Spielberga.
Podczas rozgrywki poznamy wiele gatunków ryb i ssaków żyjących w głębi oceanu. Wszystkie stworzenia, jakie spotykamy w przepięknych lokacjach są interaktywne, możemy się z nimi również komunikować. Nawet ukwiały chowają się, kiedy podpłyniemy odpowiednio blisko. Do większych ryb możemy się "podczepiać", sterujemy wówczas rybą. Po podpłynięciu do niektórych stworzeń załączają się przepiękne cut scenki.

źródło foto
źródło foto
Sterowanie jest proste i intuicyjne. Doskonale poradzą sobie z nim osoby, które miały do czynienia np. z symulatorami lotu. Płyniemy przed siebie trzymając prawy trigger pada, kierunek obieramy lewą gajgą, lewym triggerem podczepiamy się do ryb, a przyciski służą nam do chwilowego przyspieszenia, czy interakcji.
Dobra wiadomość dla kolekcjonerów - jest tu do zdobycia 12 achievementów za określone czynności.

źródło foto
źródło foto
Wydaje mi się, że ABZU to tytuł, którego nie trzeba specjalnie polecać. Dla mnie 10/10 gwiazdek :-)
A jeśli zrzuty ekranu to dla Was za mało, żeby się przekonać do zagrania w ABZU, poniżej trailer. Obejrzyjcie go koniecznie! :-)   Na dziś to wszystko, życzę pogodnego weekendu i do zobaczenia w poniedziałek :-)
croak :-*


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz