środa, 2 marca 2016

Dziewoklicz part3 - co łabędź ma w dziobie?

Cześć!

   Dziś kolejny post z serii Dziewoklicz, a w nim bliskie spotkanie z rodziną łabędzi :-)


   Rodzina składała się z pary dorosłych osobników i trzech młodych. Nie wiem, czy wiecie, ale łabędzie są monogamiczne, a głowa rodziny często czuwa nad partnerką nawet wtedy, kiedy ta śpi.
Grupę tych ptaków spotkaliśmy zaraz przy wejściu na most, prowadzący na plażę i osiedle. Oczekiwały smakołyków i przy okazji syczały groźnie na biegającego przy brzegu psa.
Zdziwiło mnie, że nie tylko samiec stawał w pozycji obronnej. Młode również syczały na "intruza", co widać na zdjęciach powyżej, w prawym dolnym rogu. Ciężko mi ocenić ich wiek. Młode osobniki noszą charakterystyczne, szare upierzenie i szaroczerwony dziób aż do trzeciego roku życia.

   Kiedy już zorientowały się, że nic do jedzenia nie dostaną, odpłynęły w swoją stronę.
   Dopadły mnie po drugiej stronie rzeki, kiedy obserwowałam na jej środku ślizgającą się kaczkę. Postanowiły się zbliżyć i pokazać mi kto tu rządzi.
Zbliżyły się do mnie na tyle, że możemy sobie odpowiedzieć na parę pytań:

Co łabędź ma w dziobie? Co to za kolczaste wypustki na języku?


Czy łabędź płacze?


Jak wyglądają pióra na czarnej narośli nad dziobem?


Czy trójgłowe smoki istnieją?


Kto jest najcięższym lotnym ptakiem w Polsce, a przy okazji bardzo fotogenicznym?Jak rozróżnić samicę od samca, kiedy mamy do czynienia z gatunkiem, w którym brak dymorfizmu płciowego?

samica
samiec

Podpowiem Wam. Oprócz tego, że samce z reguły bywają większe od swoich partnerek, znacznie widoczna jest różnica w czarnej narośli nad dziobem. U samców w okresie godowym jest ona większa. Widać to wyraźnie na powyższych zdjęciach.

   Piosenka na dziś: Marillion - "Assasing". Sorry za jakość, ale bardzo ciężko dopaść tak stare wideo w necie w rozsądnej rozdzielczości, a kawałek naprawdę godny posłuchania.


   Życzę Wam miłej środy i zapraszam jutro :-)
croak :-)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz