Dziś kolejny post z serii Dziewoklicz, a w nim bliskie spotkanie z rodziną łabędzi :-)
Rodzina składała się z pary dorosłych osobników i trzech młodych. Nie wiem, czy wiecie, ale łabędzie są monogamiczne, a głowa rodziny często czuwa nad partnerką nawet wtedy, kiedy ta śpi.
Grupę tych ptaków spotkaliśmy zaraz przy wejściu na most, prowadzący na plażę i osiedle. Oczekiwały smakołyków i przy okazji syczały groźnie na biegającego przy brzegu psa.
Zdziwiło mnie, że nie tylko samiec stawał w pozycji obronnej. Młode również syczały na "intruza", co widać na zdjęciach powyżej, w prawym dolnym rogu. Ciężko mi ocenić ich wiek. Młode osobniki noszą charakterystyczne, szare upierzenie i szaroczerwony dziób aż do trzeciego roku życia.
Kiedy już zorientowały się, że nic do jedzenia nie dostaną, odpłynęły w swoją stronę.
Dopadły mnie po drugiej stronie rzeki, kiedy obserwowałam na jej środku ślizgającą się kaczkę. Postanowiły się zbliżyć i pokazać mi kto tu rządzi.
Zbliżyły się do mnie na tyle, że możemy sobie odpowiedzieć na parę pytań:
Co łabędź ma w dziobie? Co to za kolczaste wypustki na języku?
Czy łabędź płacze?
Jak wyglądają pióra na czarnej narośli nad dziobem?
Czy trójgłowe smoki istnieją?
Kto jest najcięższym lotnym ptakiem w Polsce, a przy okazji bardzo fotogenicznym?
Jak rozróżnić samicę od samca, kiedy mamy do czynienia z gatunkiem, w którym brak dymorfizmu płciowego?
![]() |
samica |
![]() |
samiec |
Podpowiem Wam. Oprócz tego, że samce z reguły bywają większe od swoich partnerek, znacznie widoczna jest różnica w czarnej narośli nad dziobem. U samców w okresie godowym jest ona większa. Widać to wyraźnie na powyższych zdjęciach.
Piosenka na dziś: Marillion - "Assasing". Sorry za jakość, ale bardzo ciężko dopaść tak stare wideo w necie w rozsądnej rozdzielczości, a kawałek naprawdę godny posłuchania.
Życzę Wam miłej środy i zapraszam jutro :-)
croak :-)
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz