czwartek, 24 marca 2016

Ogromne akwarium w Palmiarni

Cześć!

   Dziś chciałabym Wam pokazać jeden z pawilonów w Palmiarni - akwarium.


Powstało ono w 1922 roku i było pierwszym publicznym akwarium w kraju. Liczyło ono wówczas 10 zbiorników o łącznej pojemności 1620 litrów i mieszkało tu 10 gatunków ryb.


W chwili wybuchu II wojny światowej, akwaria liczyły łącznie 5000 litrów.


W 1961 roku rozpoczęto prace nad budową nowego akwarium. Po dwóch latach ekspozycja wzrosła do 111 gatunków ryb, które miały do dyspozycji 50 zbiorników, o pojemności 1000 litrów każdy.


Obecnie znajduje się tu 37 zbiorników wodnych, od 1000 do 14000 litrów (!!!!), a dodatkowo na zapleczu mieszczą się zbiorniki hodowlane i służące kwarantannie.
Aktualnie można tu zobaczyć 170 gatunków ryb i 40 gatunków roślin wodnych.

Niektóre ryby są przeogromne, niestety te nie wytrwają ani chwili w bezruchu i sfotografowanie ich graniczy z cudem. Udało mi się jedynie nagrać parę krótkich filmików.Każdy zbiornik dostosowany jest do potrzeb mieszkającego w nim gatunku. Dotyczy to również oświetlenia. W niektórych jest więc ciemniej i zdjęć takich basenów nie mam. Pamiętajcie, że w takich miejscach nie wolno używać lampy błyskowej, aby nie oślepiać fotografowanych zwierząt. Poza tym, zdjęcia z użyciem lampy błyskowej zawsze wyglądają bardzo niekorzystnie.
Oprócz przepięknych, połyskujących niczym brokat ryb, w akwarium mieszkają też niezwykłe żółwie matamata.Należą one do rodziny żółwi wężoszyjnych. Ich pysk zakończony jest długim, rurkowatym wyrostkiem, a długa szyja pokryta jest frędzelkowatymi wyrostkami skórnymi. Te frędzle służą do odbierania nawet niewielkich zmian w otoczeniu i wykrywaniu ofiary, są bowiem silnie unerwione.Wiem, że to drapieżnik, ale spójrzcie tylko na jego twarz :-)Wygląda trochę jak lalki z filmu Labirynt :-D

   Z tej okazji, piosenka na dziś: David Bowie - "Magic dance" z wyżej wspomnianego filmu :-)


   Życzę Wam miłego czwartku :-)
croak :-*

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza