piątek, 11 marca 2016

W co gram #28 - Samorost

Cześć!

   Rozpisywałam się już jakiś czas temu na temat genialnych dzieł od Amanita Design, takich jak Machinarium (klik) czy Botanicula (klik). Z okazji zbliżającej się premiery kolejnego ich tytułu - Samorost 3, postanowiłam napisać o części pierwszej.

źródło foto
   Samorost jest bardzo krótką przeglądarkową przygodówką point'n'click, utrzymaną w przedziwnym klimacie. Stworzył ją wtedy jeszcze student czeskiej Akademii Sztuki - Jakub Dvorsky, w 2003 roku. Prosta, ale niezwykle dziwna gra doczekała się części drugiej (już płatnej), a w najbliższych dniach wyjdzie jej kolejna odsłona.
Szczerze przyznam, że nie mogę się doczekać. Samorost, podobnie jak inne produkcje od Amanita Design, bardzo przypadł mi do gustu.

źródło foto
W grze nie uświadczymy żadnego dialogu, nie mamy żadnego inwentarzu, ale surrealistyczna grafika i ciekawa jazzowa muzyka wciągają bez reszty... na te max 10 minut grania. 10 minut, ponieważ przeciętnie tyle wystarczy, aby ukończyć pierwszą część serii. No, zależy jak szybko rozwiązujecie zagadki :-)

źródło foto
źródło foto
Wcielamy się tu w gnoma, zamieszkującego malutką planetę, której zagraża zderzenie z asteroidą. Naszym zadaniem jest uniknąć kolizji. Dokonujemy tego rozwiązując serię zagadek.

źródło foto
źródło foto
źródło foto
Mechanika gry jest bardzo prosta. Musimy po prostu klikać na poszczególne elementy na planszy, w określonej kolejności. Prawidłowa sekwencja przenosi nas automatycznie na kolejną planszę.

źródło foto
Oprawa wizualna łączy w sobie zmodyfikowane zdjęcia oraz bardzo proste grafiki. Dysonans między tymi dwoma elementami, tworzy naprawdę ciekawy dla oka efekt.

źródło foto
   Nie wiem, czy twórca spodziewał się takiego sukcesu, ale Samorost stał się bardzo popularny i doczekał się nie tylko kontynuacji, ale i różnych gadżetów. W sprzedaży dostępne są np. oficjalne koszulki, a nawet maskotka w kształcie głównego bohatera gry (którą rzecz jasna muszę mieć) :-)

źródło foto
źródło foto
źródło foto
   Gorąco polecam wszystkim ten tytuł. Pierwsza część gry jest darmowa, a poza tym zajmuje naprawdę mało czasu. Spróbujcie, może przypadnie Wam do gustu i zakochacie się w Samoroście tak jak ja? :-) Pod kliknięciu w ten link - klik - gra uruchomi się automatycznie. Zapraszam! :-)

   Życzę Wam udanego weekendu :-)
croak :-*

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz