środa, 6 lipca 2016

Co się dzieje, kiedy mucha siada na jedzeniu

Cześć!

   Zastanawialiście się kiedyś co takiego się dzieje, kiedy mucha siada nam na jedzeniu, na ręku, gdziekolwiek? No to już nie musicie, bo ja Wam to powiem, a nawet pokażę :-)


Zdjęcia, które dziś zobaczycie sprawią, że chyba już nigdy nie będziecie spokojni, kiedy usiądzie na Was mucha. Z pewnością nakłonią Was do natychmiastowego umycia rąk po takim incydencie :-)
Jakiś czas temu, podczas grilla, zaobserwowałam co takiego robią te owady. Zaczęło się od tego, że jedna z nich dosłownie zaczarowała mnie swoimi barwami.
Wyglądała, jak całkiem udany kawał pięknej biżuterii. Jej barwy niesamowicie wyglądały na bladym tle kawałka słoniny.

Już na dwóch z czterech powyższych zdjęć możecie zauważyć coś dziwnego - jakiś szary słup biegnący od głowy muchy do jedzenia na którym stoi. Po chwili na resztce szaszłyka usiadła kolejna i pozwoliła na bliższe obserwacje.


Z głowy wysuwa się ten przedziwny, masywny język. Jeździ on po podłożu jak odkurzacz. Wystają z niego podobne włoski jak z całego ciała muchy i wygląda on jak wielka słomka zakończona płasko, z której co chwila wyłania się mniejszy języczek.
To o czym mówię widać doskonale na powyższym zdjęciu. Nie wiem czemu mają służyć te dodatkowe, małe wypustki w kształcie... wypustek oczywiście, nie wiem o czym Wy myślicie :-) Może to coś na kształt haczyków, kiedy mucha zajmuje się spijaniem czegoś niedogodnej pozycji?

Muchy to w ogóle przedziwne stworzenia. Na pewno zauważyliście kiedyś, że kiedy gdzieś siadają, zaczynają również machać łapkami, ocierać je o siebie i jakby...myć sobie twarz. Tajemnica jaka kryje się za tymi ruchami przypominającymi toaletę brzmi - na niektórych odnóżach znajdują się receptory smakowe. Takie ocieranie nimi to nic innego, jak posmakowanie.
To jak, będziemy teraz ostrożniejsi z muchami na jedzeniu? Niestety nie zaobserwowałam jeszcze muchy składającej jaja, ale jak tylko zobaczę takie działanie, wszystko dokładnie dla Was sfotografuję.

   Piosenka na dziś: Mancu - "Zawsze inny"


   Życzę miłego wieczoru i do zobaczenia jutro.
croak :-*

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz