środa, 22 lutego 2017

Fabryka benzyny syntetycznej - hala przemysłowa part4

Cześć!

   Dziś ostatnia część hali, którą pokazuję Wam od kilku dni. Będzie też kilka słów o samym budynku.


Hala, którą tak szczegółowo oglądałam i fotografowałam, była w czasach świetności fabryki elektrownią węglową. Blisko niej mieści się również zachowany do dziś młyn węglowy, który połączony był z elektrownią taśmociągiem do przesyłania węgla. Taśmociąg był usytuowany wysoko i miał kształt litery "L".
Budynek, w którym mieściła się elektrownia był największym budynkiem na terenie fabryki. Jego wymiary wynosiły 165 na 120 metrów. Nosił on nazwę Bau 165 i składał się z dwóch modułów, wysokich na 25 i 30 metrów. Budynki te mieściły kotłownię i turbiny.
Obok, najniższy trzeci moduł (20 metrów), o nazwie Bau 166 mieścił w sobie rozdzielnię główną i pomieszczenia administracyjne. Żelbetowe szkielety, po których oprowadzam Was od kilku dni, to właśnie pozostałości Bau 166. Możecie sobie więc wyobrazić ogrom tego obiektu, kiedy stały tu jeszcze 2 moduły.
W czasie II wojny światowej, budynek ten zdobiły 2 wysokie na 120 metrów kominy. Jeden z nich uległ zniszczeniom podczas nalotu 13.01.1945 roku, drugi wysadzono w latach 70-tych.
Poniżej schron jednoosobowy, pozbawiony betonowej czapy.


   Piosenka na dziś: Robbie Williams - "Come Undone"


   Na dziś to wszystko, zapraszam jutro i życzę udanego wieczoru :-)
croak :-*

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz