wtorek, 7 lutego 2017

Muzeum Historyczne Skarb part4 - Hagerwelle

Cześć!

   Dziś ostatni post w którym przedstawiam Wam zdjęcia z Muzeum Historycznego Skarb, mieszczącego się w Policach. W tym ostatnim wpisie poopowiadam Wam o najciekawszej części muzeum - tej poświęconej więźniom tutejszego obozu koncentracyjnego.


W Policach wiele osób przeżywało swój koszmar w obozie o nazwie Arbeitserziehungslager Hagerwelle. W dzisiejszych czasach po co najmniej 11 barakach nie zostało już nic. Gdybyście byli ciekawi historii tego miejsca, zapraszam do poczytania bardzo ciekawego artykułu pod tym linkiem.
Mało kto wie, że więźniowie byli specjalnie oznaczani - Niemcy stworzyli system znaków mówiący czy dany więzień jest więźniem politycznym, Żydem, homoseksualistą...


W gablocie na poniższym zdjęciu znajdują się narzędzia pracy więźniów.Jest tu również całe mnóstwo zdjęć, dokumentów, listów, między innymi wzruszająca pocztówka zaczynająca się od słów "Kochane dzieci..."

Wśród dokumentów i zaświadczeń zachowały się karty pracy przymusowych pracowników obozu.

A popatrzcie tylko jak wyglądają dzisiejsze bilety wstępu do muzeum.


Wśród eksponatów znajduje się niezliczona ilość rzeczy osobistych, w tym nawet kosmetyków. Na poniższych zdjęciach między innymi krem Nivea czy środek do pielęgnacji jamy ustnej Lacalut.
W obozie obowiązywał bieg. Często więźniów bito gumowymi pałkami. Jedna z takich pałek również znalazła się wśród eksponatów.Pod ścianą z pałką znajduje się potłuczona ceramika. Z tymi miseczkami wiąże się pewna historia. Przyjrzyjcie się uważnie zdjęciom poniżej.Zauważyliście na pewno, że pod spodem miseczki mają oznaczenia. To inicjały ich właścicieli. Każdy więzień bardzo dbał tu o swoją miseczkę. Kiedy stłukła się, za wszelką cenę starano się zebrać jej części w całość. A to wszystko z jednego, prostego powodu - kiedy więzień nie miał miseczki, nie dostał jedzenia. Na zdjęciu powyżej, w gablocie widzicie zreperowaną miseczkę.

To wszystko możecie zobaczyć w Muzeum Historycznym Skarb, słuchając przy tym ciekawych opowieści przewodnika. Jeśli kiedykolwiek będziecie w pobliżu, gorąco polecam Wam taką wycieczkę, najlepiej połączoną ze zwiedzaniem starej fabryki benzyny, która pojawi się na blogu już niedługo :-)

   Piosenka na dziś: Coldplay - "Violet Hill"


   Na dziś to wszystko, życzę udanego wieczoru i do zobaczenia :-)
croak :-*

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz