czwartek, 30 czerwca 2016

Jak wygląda z bliska namiotnik jabłoniowy

Cześć!

   Podczas ostatniego pobytu w ogrodzie zauważyłam, że jedna z jabłonek cała pokryta jest jakby pajęczynkami. Z bliska okazało się, że te "kokony" kryją w sobie sporo życia.
To co widzicie w środku to namiotnik jabłoniowy, a w zasadzie jego gąsienice. Namiotniki są szkodnikami i ścisłymi monofagami, tzn mają konkretne preferencje pokarmowe (w tym przypadku namiotnik jabłoniowy żeruje tylko i wyłącznie na jabłoni).Oprzęd uformowany jest w coś na kształt kołyski, gdzie namiotniki zbijają się w gromadki. Kiedy zjedzą już wszystkie okoliczne liście, przenoszą się na inną gałąź. Na zdjęciu poniżej zobaczycie nadgryziony, brunatny liść.


Żerowanie trwa cały okres kwitnienia, a rozwój owadów 1-1,5 miesiąca. Gotowe do przepoczwarzenia namiotniki tworzą śnieżnobiałe oprzędy. Ostatnią fazą rozwoju jest motyl o białych skrzydłach.

Następnie samica składa jaja i wkrótce cykl zaczyna się od nowa, oczywiście z wielką szkodą dla drzewa.
To, co widzicie wszędzie wokół gąsienic, te ciemne punkciki w przędzy, to...właśnie to co myślicie - odchody gąsienic :-)


Mimo, że namiotniki są szkodnikami, uważam że nieczęsto zdarza mi się taki piękny widok i okazja do zrobienia świetnych zdjęć. Tuż po sesji byłam zmuszona...przenieść ich gniazda w inne miejsce (nie miałam serca ich zniszczyć).

A gąsienice wraz ze mną podglądał...:


   Piosenka na dziś: Varius Manx - "Oszukam czas"


   Na dziś to już wszystko. Życzę Wam udanego wieczoru i do zobaczenia jutro :-)
croak :-*

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz