poniedziałek, 5 grudnia 2016

Opuszczone prosektorium part1

Cześć!

   Dziś mam dla Was coś wyjątkowego. Jakiś czas temu wybrałam się do starego, opuszczonego prosektorium.


W tym poście zobaczycie jedynie zdjęcia z zewnątrz. Jutro natomiast pokażę Wam jak jest w środku (tak, nie wolno tam wchodzić).

Prosektorium, a właściwie neoromańska kaplica, została zbudowana w 1900 roku, w miejscu gdzie wówczas mieścił się cmentarz przy ul. Chopina, obecnie park. Funkcjonowała do początku II wojny światowej, natomiast w latach 60 przejął ją PAM (Pomorska Akademia Medyczna).Kaplica zaczęła wówczas pełnić funkcję prosektorium Zakładu Medycyny Sądowej, a w roku 2001 została opuszczona. Żaden z pomysłów na adaptację obiektu nie doczekał się realizacji i do tej pory budynek stoi pusty, z zamurowanymi wszystkimi wejściami.


W okrągłych oknach pierwotnie były ceramiczne rozety. Dziś wygląda to tak.I przyznaję, że to właśnie nie fakt, że znajdowało się tu prosektorium (co czyni z kaplicy pożądany opuszczony obiekt medyczny), a właśnie te okrągłe okna sprawiły, że chciałam obejrzeć to miejsce od środka. Jest to możliwe, dzięki ciekawskim grupom ludzi, którzy namiętnie takie opuszczone lokacje odwiedzają. Co wejście zostaje zamurowane, za jakiś czas znów tworzy się kolejne.


Do środka zabiorę Was jutro, dziś chciałam jeszcze pokazać zwieńczenie kopuły, które z czymś mi się kojarzy...Czy to nie przypadkiem w Egzorcyście jeden z bohaterów zostaje nadziany na coś takiego? Nie mogę sobie przypomnieć :-/


   Piosenka na dziś: David Bowie i Pat Metheny - "This Is Not America"
   Na dziś to wszystko, do zobaczenia jutro wewnątrz opuszczonego prosektorium, o ile się nie boicie :-)
croak :-*

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz