wtorek, 13 grudnia 2016

Wiatrak w Mierzynie part1

Cześć!

   Dziś chciałabym Wam pokazać jeden z ciekawszych obiektów w okolicy - stary wiatrak w Mierzynie.


Widać go już z drogi, jednak ogrodzenie jak dla mnie okazało się zbyt wysokie. Dodatkowo gęste zarośla uniemożliwiają dostanie się w pobliże zabytku. Istnieje jednak inna droga - na tyłach stojącego obok Lidla znajdziemy wątłe ogrodzenie, przez które bardzo łatwo przejść (a nawet chyba w jednym miejscu jest uszkodzone).


Przechodząc przez niewielką działkę trafimy wprost na zabytkowy wiatrak. Zbudowano go około 1830 roku. Jest to tzw. koźlak - czyli wiatrak kozłowy. Tego typu wiatraki są najstarszymi i najbardziej prymitywnymi wiatrakami europejskimi, ale pierwsze podobne temu konstrukcje stawiano w Persji i w Chinach.

Wiatrak w całości zbudowany jest z drewna. Jedynie skrzydła zrobione są z metalu, ale pierwotnie również były drewniane. Uległy one jednak zniszczeniom podczas II wojny światowej i w latach 70, kiedy wiatrak poddano renowacji, doczekał się on nowych, drewniano - metalowych.

Tak wynika z informacji podanych w internecie, ale czy one faktycznie wyglądają na metalowe? Hmmm... jak dla mnie widać prawie samo drewno :-)
Ściana, na której znajdują się śmigi przypomina łuskę. Przyznaję, że wygląda to naprawdę pięknie, nie mówiąc już o tym ile pracy wymagało stworzenie takiej powierzchni. Zwróćcie uwagę na to, że każda pojedyncza deseczka ma spiłowane krawędzie.
   Piosenka na dziś: Republika - "Zapytaj Mnie Czy Cię Kocham"


   Na dziś to wszystko, zapraszam jutro na ciąg dalszy zwiedzania starego wiatraka :-)
croak :-*

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz